Bursa Bindallı

Bursa Bindallı

Bursa Bindallı

Bursa Bindallı

Bursa bindallı elbiseler özel günlerin vazgeçilmezidir. Türkiye’nin her yerinde bilen Bursa bindallısı şık tasarım ve canlı renkleriyle bayanların gözdesidir. Bursa’da üretimi yapılan bindallı elbiseler sadece yurt içinde değil birçok dünya ülkesinden ilgi görmektedir. Bindallı elbiseler Bursa’da asırlık bir gelenek haline gelmiştir.

Bursa bindallı kullanılan özel günler şöyledir;

  • Kına geceleri
  • Düğünler
  • Söz ve nişan günleri
  • Davetler
  • Yöresel halk oyunları

Sizin için önemli olan tüm etkinliklerde Bursa bindallı elbisesi giyerek bütün gözlerin odağı haline gelebilirsiniz. Bursa bindallı elbiseler özel tasarımlara sahiptir. Bursa bindallısının tercih edilmesinde en önemli etken bu tasarımı, özel motifleri ve ipek olmasıdır.

Bursa Bindallı Tarihi

bursa bindallı tarihi

Bursa’da üretilen bindallı elbiselerin adını aslında kumaş ismi olan bindallıdan aldığı bilinmektedir. Osmanlı’ya da başkentlik yapan bursa bindallı kumaşlarıyla ünlenmiştir. Bursa’da bindallı kumaşı asırlık makineler kullanılarak yapılmaktadır. Bindallı kumaşının dokunması ise büyük emek isteyen bir iştir.

Bindallı kumaşların dikiminde asırlardır aynı yöntemler kullanılarak doğal sağlamlığı korunmuştur. Bindallı kumaşı dokunurken ortaya çıkartılan desenlerde aplike yöntemi ile ipek üzerine sarılan gümüş ve altın teller kullanılmaktadır. Bindallı kumaşlarının dokunmasında ince işçilik yeteneğine sahip deneyimli dokuyucular görev almaktadır.

Bindallı kumaşlarının bu kadar ilgi görmesinin sebepleri arasında doğal boyaların kullanılması ve muazzam işçiliği ön plana çıkmaktadır. Bursa’nın Keles ilçesinde bulunan bindallı dokuma makinesinin asırlık olduğu tespit edilmiştir. Bu da Bursa’da bindallı kültürünün geçmişini en doğru şekilde anlamayı sağlamaktadır. Bindallı adına türküler yazılan tek kumaş o kumaştan dikilen elbisedir.

Bursa Bindallı Elbiseler

bursa bindallı elbiseler

Bursa’da el emeği ile dokunan bindallı kumaşlarla farklı modelde elbiseler dikilmektedir. Kumaş üzerinde bulunan değerli ipek yanında elbiselerin daha şık görünümü için de altın ve gümüş işlemeler yapılmaktadır. Bursa bindallı elbiseler üzerine yapılan tüm işlemeler el emeği kullanılarak ve her bir elbise için ayrı tasarımlar yaparak uygulanmaktadır.

Bursa’nın merkez ve ilçelerinde birçok insan bindallı kültürünü yaşatmak için çaba harcamaktadır. Bindallı elbiselerin her biri özel olarak tasarlanır ve aynı elbisenin ikincisini bulmak neredeyse imkansızdır. Bu sebeple Bursa bindallı elbiselerin değeri de oldukça yüksektir. Bindallı elbiselerin bu kadar değerli olması üzerinde bulunan altın, gümüş ve yoğun emek harcanmasından kaynaklanmaktadır.

Bursa Bindallı Fiyatları

bursa bindallı fiyatları

Bursa bindallısı fiyat bakımından yüksek olsa da kalitesi ve şıklığı ile paranızın karşılığını vermektedir. Bursa bindallı elbiseleri herkesin satın alması mümkün olmayabilir. Fakat bindallı elbiseleri giymek isteyenler için Bursa’da ayrıcalıklar sunulmaktadır. Bu ayrıcalıklardan en çok tercih edilen ise bindallı kiralamaktır.

Özel günlerinizde giymek için Türkiye’nin her yerinden ulaşabileceğiniz bindallı kiralama hizmetleri bulunmaktadır. Beğendiğiniz bindallı elbiseyi vücut ölçülerinizi belirterek kirala hizmeti verenlerden temin edebilirsiniz. Böylece daha uygun fiyatlarla özel günlerinizdi bir bindallı elbiseyle boy göstereme fırsatı bulmuş olursunuz.

Bursa’da bütçenize uygun bindallı elbise bulmak da mümkündür. Hatta bindallı kumaşı satın alarak kendi ölçülerinizde şık bir elbise diktirebilirsiniz. Bursa’da bulunan usta terziler ve dikim evleri istediğiniz tasarımda bindallı elbise dimi yapmaktadır. Bursa bindallı elbiselerini toptan almak isteyenler için de özel siparişler alan dikim evleri bulunmaktadır.

Anadolu’da Bindallı Kullanımı

Bursa bindallısı Anadolu’nun geleneksel giysileri arasında yerini almıştır. Anadolu’da bindallı yapımı genel olarak mor kadife veya atlas kumaşa sırma ile kabartmalar yaparak dal, çiçek ve yaprak motiflerinin işlenmesiyle ortaya çıkan giysi veya örtülerden oluşmaktadır.

Yoğun olarak giysi modeline sahip olduğu için kumaş ismi zamanla elbisenin adına dönüşmüştür. Osmanlı dönemlerinde bindallı kumaş ve elbiseler sarayda bulunanlar tarafından kullanıldığı için o zamanlarda halkın giymesi yasaklanmıştır.

Halk tarafından kullanılmak üzere seraser, zerbaft, kemha ve diba gibi saray tarafından kullanılmayan bindallı çeşitleri bulunmaktaydı. Bursa’da bindallı dikimleri 1800’lü yıllardan bu yana yapılmaktadır. Bursa bindallısı olarak Anadolu’nun her yerinde bilinmektedir. Bursa bindallısının kendine has bir yapısı bulunmaktadır.

Queen House

Bursa Nişanlık

Özel günler insanları birbiriyle samimi hale getirmekle beraber güzel bir mutlu an yakalamanın fırsatıdır. Bu özel  

Devamı
Queen House

Bursa Gelinlik

Evlilik hazırlıkları yapan genç kızlar, hayallerindeki gelinlik modellerini aramaya başlarla

Devamı